HALUŠKY 1981 - 1985
( 1981 - 1985 )

Halušky založili v roku 1981 bratia Oliver Bezák /basgitara,1965/ a Alan Bezák /bicie,1966/.
Prvý koncert sa konal vo Filmovom klube /terajší Charlies/ v kinosále č.3 vo februári 1982 s Petrom Sámelom /1966/ na gitare.

Onedlho sa ku kapele pridáva Braňo Černák-Temo /spev/, ktorý svojím rockovým prejavom dáva big-beatovej formácii nový zvuk. Kapela hudobne rastie, vznikajú prvé spoločné skladby /Nesmelý úradník, Starý pán, 4x4=4...textársky spolupracuje Martin Sarvaš/, ktorými si kapela získava ďalších fanúšikov.

Úspešné sú koncerty vo VŠ B-klube /Pišta Karniš/Cerberus/ tam bol vedúci/, v ObKaSS 3 na Vajnorskej, v Estrádnej hale PKO/s gitaristom Romanom Segešom-Segim/.
Sľubne naštartovanú dráhu Halušiek zabrzdí až odchod Tema na dvojročnú "vojnu". Peter Sámel odchádza do Regaty.
Cez to všetko nastáva plodné obdobie pre bratov Bezákovcov. Vzniká 1.rocková opera na Slovensku "Jánošík", kde sa autorsky podieľali aj ako textári.

Na postoch gitaristov a spevákov sa vystriedajú viacerí vynikajúci rockoví hudobníci z Bratislavy/Karol Hranko,Dušan Horecký,Andrej Krutka,Michell.../.

Kapela vyniká výrazným pódiovým show /kostýmy, scéna, svetlá/. Významný posun v hudobnom výraze Halušiek nastáva po príchode gitaristu Roba Bunču a speváka Jozefa Marušinca-Cijáša v roku 1984. Kapela nacvičuje skoro pol roka úplne nový program a hudba, ktorá v tom období vzniká je nadčasová.

Vznikajú skladby ako Apokalypsa, Ružové pančuchy, Žijeme horizontálne.../textársky spolupracovala Milada Fuseková-Čechová/ V tejto zostave odohrá kapela asi 5 kocertov /posledný v Bytči 1985/, po ktorom sa záhadných okolností rozchádza.

Robo s Cijášom zakladajú Perinbabu a Alan odchádza na 5 rokov do Prahy na FAMU.
Halušky sa vlastne zatiaľ nerozpadli. Len majú asi 20ročnú pauzu..

Za svoje krátke obdobie existencie absolvovali viac ako 40 koncertných vystúpení po Slovensku.
Bratia Bezákovci aj naďalej spolupracujú a tvoria v oblasti filmovej a scénickej hudby. Za obdobie asi piatich rokov /81-86/ založli punkrockovú kapelu CBB /ComboBratovBezákovcov: Roman Mazanec spev, Braňo Alex gitara, Braňo Ramacsay spev, Andrej Krutka gitara, Robo Slovák basa /, soulfunkovú Carmen /štúdiový projekt s Richardom Jajcajom na gitare, Jaro Filip na keyborde, Mariánom Jaslovským na saxafóne, Ďusom Petrusom a Dušanom Obenrauchom na bicie, René Frankom na perkusie/, spolupracovali na free jazzovej formácii Jazz Ambit s gitaristom Tiborom Ličkom.
Zvukársky sa na projektoch podieľali:Miro Paciga,Jožo Lisý, Ičo Turčány/ten aj textársky v CBB/, Peter Karaffa, Tomáš Schugerl-Šugi.
powered by