GALLYS | UNIVERSUM | BARASA
HLAVNÁ STRÁNKAFÓRUMREGISTRÁCIA
GOLEMISSIMO

PODSTRÁNKY
Bazár
BRATISLAVSKý NáREZ
CHAER
CHATEAU KRAKOVANY
EASYTRIPPER
ČERNá DíRA
GOLEMISSIMO
HALUŠKY
HUDBA JE MOJ ZIVOT
ISABELLE
KAUZA HORIZONT - B.M.G.
LIVE LIFE
MOJE MESTO
MOSAD
MYSB
NEVIDíš?
NEWS
NLD
NOVINET
O.B.D
OMARGALLERY
PAUL WEBER
TVORIVOSť Z BASY
UNIVERSUM
WATERCUT SRO
ZICAFFé
REKLAMA

.

Google

statistiky easynet


.

Google PageRank

Rank SK

.

vyhľadávanie:


prihláste sa:
Nie ste zaregistrovaný? Môžete tak urobiť tu.
SVET FILMU
( nenarezaná ale nazeraná realita )

10.02.2009 - 14:46:57   1157 25 3 0

autor: golem
fotky: csfd


Ok. Už mi dosť vyžralo nervy, ako sa táto stránka postupne zamoruje sentimentom býalých bigbiťákov, ktorí po exhumačnej kúre v klube Randal povstali ako zombie a teraz sa nevedia nabažiť pocitu, akí boli (a ešte aj sú) dobrí. Nič proti nostalgii. Nič proti comebackom. Po rokoch to napokon dali dokopy aj Police, AC/DC, Genesis, Purpli to ťahali dlho ďalej, aj keď už bez Blackmorea a Lorda...

Načo toto jedovaté entré? Zdá sa mi to tu nudne jednofarebné, stále tie isté onanie. Chýba mi trocha rozmanitosti, viac vlastnej poézie, postrehov, esejí, úvah, sprostredkovaných zážitkov, všetko sa skrátka zredukovalo na pičovanie na súčasný popový establishment. Len si predstavte, že by ste sa presadili vy, to by z éteru hlučali neustále Halušky alebo Isabelle, to by vás už nesralo? Všetci by sme chodili vo vybíjanej koži, Peci by bol riaditeľom SOZA, Otto Weiter ministrom kultúry a namiesto na bavorákoch by ich vozili osobní šoféri v strapcových bundách z úradov domov na Harleyoch.

Tak sa teda po dlhšej dobe vraciam k svojim obľúbeným filmom. Dnes sa s vami podelím o svoje zážitky z troch filmov, ktoré mi z množstva viacerých, ktoré som za posledný čas videl, ostali v hlave a pod kožou.

Na ČT2 (ale aj na STV2) chodia skoro každý večer zväčša po desiatej celkom fasácke filmy. Filmy mimo hlavného prúdu, žiaden Hollywood, zväčša nízkorozpočtové nezávislé filmy. Keď som ospalý, tak si ich nahrávam a potom si ich príležitostne kuknem, keď na ne dostanem chuť.

Takto som si nedávno nahral americko - islandský film Nič také. Vedel som, že tam bude vystupovať nejaký netvor, lebo som si to prečítal v noticke k filmu. Tá predstava ma dráždila. Ale chvíľu som film nechal odležať ako krabičku dobrých bonbónov, aby som sa viac tešil. Odďaľovaná rozkoš, znásobená rozkoš. Na Islande žije v nedostupných skalách na útese šlahanom vetrom a ľadovou morskou vodou netvor. Je nesmrteľný a celý svoj nekonečný život odsúdený sledovať vzmach ľudskej civilizácie, od oparinových organických zhlukov v teplej polievke praoceánu až po súčasný konzumný grc so všetkými tými médiami, vojnami, špinavou politikou a biznisom. Vyšlú za ním americký TV štáb, aby s ním natočili nejaký matroš a nenápadne zistili, ako by videl prípadnú amícku vojenskú základňu v svojej blízkosti. Všetkých ich bez ľútosti zajebe. Kameramanova snúbenica sa vyberie po jeho stopách a po mnohých haluzných peripetiach (mimo iné prežije ako jediná leteckú katastrofu) netvora nakoniec nájde. A keďže je čistého srdca, on ju nezakiluje, ale dá sa naopak nablázniť a odchádza s ňou do N.Y. do jej materskej televízie, ktorá očakáva z tlačovky s netvorom senzáciu. Ešte pred cestou jej sľúbi, že nikomu za žiadnych okolností neublíži (pritom má nadľudskú silu a schopnosti). Navlečú ho do gýčového obleku, ju nastajlujú ako kurvu a keď znechutený s fľašou whisky zdrhne na ulicu, poluličné gangy ho otĺkajú, ponižujú ho a štia naňho. Mimochodom - dedinčania z blízkosti jeho brlohu mu nosili chlast, aby si ho udobrili. Chutí mu. Ako sám o sebe hovorí, je alkoholik, hoci nesmrteľný. Ale späť k deju - ubližujú mu a on sa nemôže brániť, lebo to dievčaťu sľúbil. Nemôže sa už na ľudskú háveď pozerať. Túži len po jednom - túži zomrieť. Dievča sa ho aj na jeho žiadosť pokúša zastreliť, ale nejde to. Jediný, ktorý mu vie pomôcť je akýsi pomätený profesor. Ten objavil tajomstvo jeho nesmrteľnej substancie a spolu sním aj cestu, ako ju zničiť. Netvora v jeho jaskyni nakoniec oslobodzuje a jeho posledný pohľad zamrzne na obraze tváre dievčaťa. Cool, hoci... prvá polovica filmu bola výrazne lepšia. Koniec tvorcovia trošku dojebali.

Po dlhšej dobe som si pozrel Soderberghov film Sex, lži a video. James Spader, Andie MacDowell, Peter Gallagher - klasický, hoci predsa len atypický trojuholník dopĺňa sestra postavy, ktorú hrá Andie. Andie je vydatá za mladého úspešného právnika. Má problém so svojou sexualitou, nie je si istá, aký je pre jej život sex dôležitý, zdá sa jej preceňovaný, vie, že je v manželstve viacmenej pasívna - s tým všetkým sa zveruje svojmu terapeutovi. Príde k ním bývalý spolužiak jej muža, s ktorým si boli niekedy blízko. Je plachý a úplne iný než jej muž. Je celkom otvorený a zverí sa jej, že je impotent a nie je schopný erekcie v prítomnosti niekoho iného. V druhej línii sa rozvíja posteľová avantúra jej muža s jej sestrou, ktorá je na rozdiel od nej pekne rozpálená a príchod nového tajomného chlapa dráždi jej predstavivosť. Keď ho navštívi, dozvie sa, že má kolekciu kaziet, na ktorých má natočené rozhovory s neznámymi ženami, ktoré hovoria otvorene o svojom sexe, predstavách, sklonoch, praktikách. Sama sa na také interview podujme. Andie časom zistí, že jej muž šuká jej sestru, opustí ho a sama  jeho zdanlivo úchylnému kamošom nakrúti vyznanie, kazeta s ktorým sa dostane jej mužovi do rúk. Zvláštny film s výbornými hereckými výkonmi, haluznou hudbou a dialógmi, ktoré nie sa nepodobajú ani tým z Priateľov a už vôbec nie tým zo Spidermana.

Treťou lahôdkou je fiktívny dokument z prostredia v austrálskej buši žijúcich Aborigénov Desať kánoí. Prekvapivo vecné dialógy, zvláštny humor ("Never nikomu, kto má zakrytého vtáka", "Osloboďme tvoju ženu a unesme im tiež jednu. Nie, unesme im všetky."), pre civilizovaného a globalizovaného súčasníka nepochopiteľné rituály, oddelený život slobodných mužov, mužov so ženami a žien, rozdielne úlohy, záujmy a nepísané zákony. Jednému ženáčovi (má tri manželky a jeho mladší brat žiadnu, ale tá najmladšia brachova sa mu ukrutne páči) sa jedného dňa stratí prostredná manželka. Muži sa natrú bielym ílom, vezmú oštepy a vyberú sa na trestnú výpravu, aby ju našli a priviedli späť. Cestou omylom zabijú práve nič netušiac kadiaceho domnelého únoscu. Jeho kmeň žiada satisfakciu a tou je hádzanie oštepu do vinníka. Ten si môže vziať spoločníka, s ktorým sa bude pokúšať oštepom vyhýbať. Prihlási sa brat, hoci by mohol špekulovať, že mu podľa kmeňových zákonov pripadnú takto ovdovené manželky staršieho brata a medzi nimi aj tá, do ktorej je zamilovaný. Staršieho brata nakoniec smrteľne zrania, ženy ho liečia zázračnými bylinkami, ale on umiera. Keď cíti, že duchovia zomrelých ho volajú, z posledných síl vstáva a tancuje tanec smrti. Mladší brat, ktorý mal dosť odvahy podstúpiť s ním oštepovanie, sa ujíma ovdovených žien. Hneď sa vydá za svojou milovanou, podľa legitímneho nároku si ho však stiahne najstaršia a ešte sa aj s prostrednou kvôli tomu porafajú. Taký je život. Aj v buši.


 

  NA PRIDAVANIE KOMENTAROV
MUSIS BYT PRIHLASENY ! - vpravo hore

02.06.2009 - 23:35:06
golem
nemate niekto na dvd pripadne divXe suknickara (zaletnik) s pierom rochefourtom? pripadne jeho americky remake woman in red s gene wilderom?
03.05.2009 - 22:12:01
golem
lukyho rit som nevidel (a ani netuzim). uz by som aj isiel do kina na nejaku skutocnu pecku. prave som si dnes kupil Blu-ray. mam rad pekne obrazky :)
14.04.2009 - 12:02:11
rivi
nevidela som vasnivy bozk, takze stupen povadnutosti Bartoskovho pozadia mi ostava nastastie utajeny...koniec koncov, podla mojej skromnej mienky je majitelom kinematograficky najatraktivnejsej casti muzskeho tela tohto druhu uz dobrych dvadsat rokov Roman Luknar, takze az ked to zacne vadnut na tejto adrese zacnem zapasit s pocitom skutocnej straty ;o)
14.04.2009 - 11:27:22
golem
bartoska ma hlavne sexi prefajceny hlas... zeny su cez usi a nos, vsakano... v nedavno zabudnutom slovenskom filme (tusim sa volal vasnivy bozk?) ukazal povadnute pozadie a zachytil som aj par jizlivych poznamok na jeho margo. inak - aj mne pride babicka kamila ako horlavejsia stodola, nez studna s jej operaciami viecok a cojaviemcohoeste
12.04.2009 - 08:39:41
rivi
Komare mam v plane 20. aprila - presvihla som ich v premierovych kinach, tak som musela pockat na reprizu
12.04.2009 - 08:36:19
rivi
jáj...a aby som nezabudla, babicka Magalova sa mi pacila teda viac ako vecne mlada babicka Studenkova...ale to len tak mimochodom...ved nebudem nadrzat rovnej blond, ked je tu zivotaschpny aj niekto kudrnaty do rysava, vsakano ;o)
12.04.2009 - 08:29:31
rivi
Libas jako Buh...film kritikou zvozeny...nespravodlivo, podla mojho skromneho nazoru...ved nemusime stale depkarcit, ked sa daju aj vazne veci brat s nadhladom...opat jeden film, ktory pobavi...a ked uz kvoli nicomu, tak kvoli Holubovej...je dokonala, najma v scene, kde s vervou a metodicky resuscituje zosnulu manzelsku erotiku...a este som pochopila, preco mala moja dejepisarka na ZS vsade vycapeneho Bartosku...ten chlap ma taku charizmu, ze aj v situacii, kde by 99% ostatnych muzov vyzeralo ako der Debil vyzera sexi...je skratka kuzelny aj pod zrutenym stromcekom a s vianocnymi svieckami okolo krku
12.04.2009 - 08:16:50
rivi
Nestyda - prijemna oddychova Vieweghovka, okrem nepochopitelneho pseudofilozofovania vo vani postkomunisticky nevkusneho bordelu nemam velmi co vytknut...pani Vasaryova je trieda...no a so sloganom "Stara stodola nejlip hoři!" sa mi v ustrety bliziacej sa jeseni zivota kraca bezmala radostne :o)
12.04.2009 - 08:06:05
rivi
Pokoj v dusi - slovenska lyrizovana proza v style Drak sa vracia, co je uz z dnesneho pohladu tazky naftalin a vyzera to akoby sa slovenska realita neposunula za poslednych patdesiat rokov ani o milimeter, ale kamera vyborna.
02.04.2009 - 12:15:54
golem
nejake nove filmy? videl niekto libas jako buh, nestydu, tango s komarmi ci pokoj v dusi? ten posledny tusim uz ea ci rivka komentovali. ma niekto postrehy?
01.03.2009 - 13:12:10
golem
vcera davali ostro sledovane vlaky a predtym rozhovor z jirim menzlom. ma oscara, dobry literarny vkus (hrabal, vancura...) a donedavna este aj peknu mladu zenu, ktora ale ako na potvoru povila dietatko s niekym inym, bez toho, aby mu o tom povedala. tieto zeny...
25.02.2009 - 14:55:52
cerberus
Skurvený mamon, ktorý vymyslelo ľudstvo už veľmi dávno. 2000 rokov dozadu. A prežilo to pomaly do dnešných dní.
25.02.2009 - 14:54:44
cerberus
No a včera v noci na STV2 dávali film indický volal sa VDOVA myslím. Vystupoval tam aj Ghandí. Ťažký príbeh o postavení indickej vdovy niekedy za čias Gándhího. Vdova je nepotrebný tovar ktorý delí majetok. Tak mala na výber tri možnosti.
1. nechať sa upáliť s manželom
2. viesť cnostý a skromný život na ústraní.
3. Zobrať si za muža mladšieho brata svojho zosnulého manžela.
Tak ako sa im tam žilo?
24.02.2009 - 18:20:28
golem
včera v noci som relaxoval pri výrobe ovocného šalátu a trochu som sa pri tom namatoval z litovského (!!) piva a írskej whiskey. potom som si este cítal v (sucho)hríbovom týzdni a tam som sa docital, ze 10 kanoi dostalo specialnu cenu poroty v Cannes
16.02.2009 - 13:31:41
golem
ano. ja som na žiadneho nikitu michalkova zatiaľ nenabral dostatok odvahy. mám na neho nejaký blok. ani jeho slávneho sibírskeho barbiera som nevidel, hoci ho mám niekde nahratého. haluz...
14.02.2009 - 20:19:31
nuts
Som teraz total kripel z nohami, nemôžem chodiť iba trošku s barlami aj to ťažko ťažko, vsetci ma prezývaju Meresiejev. Tak mám kopu času na telku. Lebo nemôžem spať. Na STV2 a ČT2 idú ozaj zaujímavé kúsky po večeroch.
14.02.2009 - 20:16:20
nuts
Ja som videl kusok z tých 10 kánoí. Ale nepozeral som to až dokonca. Ja som pozeral predvčerom alebo predpredvčerom taký ruský film od Nikitu Michalkova PRIBUZNÍ. To bola pecka. Skvelé ruské reálie. BoneyM a podobné zvláštne detaily. Absolutne vyskakovali na mňa socialistické reálie z tej telky. Bolo to niečo strašné. Normálne som omladolnajmenej o 25 rokov.
14.02.2009 - 19:22:02
golem
videl niekto tie filmy?
13.02.2009 - 09:11:44
easy
nene...nekonci. naopak. :) zacni !(naopak je konci, ze?)
13.02.2009 - 08:09:14
deecee
s jebnutymi americanmi o potenc.vitazovi 3sv. vojny a o vyvoji vojny este realnejsej hroziacej z nasledkov hosp. krizy...proste cocotina...ale viem kam chodim-medzi idiotov takze som vzdy dusevne pripraveny...ale tu mi to vadilo pretoze to tu povazujem za uplne nieco ine....ok ok uz koncim Easy :))))
13.02.2009 - 08:08:36
deecee
hmm...mas pravdu Golem...pre niektorych jedincov bolestivu a pre niektorych bohuzial nepochopitelnu... prave preto som sem prestal chodit...nemam naladu sa tu dohadovat s nejakym totalnym pomatencom o Presporku, Madaroch, Stb-och, muzike a kazdu chvilu sledovat zmenu jeho nazorov a postojov k danym temam uz nevraviac o jeho neviemkdezpici utkvelej predstave ze spolok pysiaci sa tabakovym nazvom je nejak zaujimavy v hudobnom vyraze zmyslu slova ,,veta,,...chodil som sem vegetit a citat si poviedky a basne ktore neustale on a niekto z tabakovej vyrobne upravuje a obcas si popicovat v medziach normy...bigbeat uz roky nerobim a robil som ho len v ramci ,,vypomoci,, takze ma v konecnom dosledku predstava ktoru nacrtol Golem privadza do sialenstva a kulturne minimalne do stredoveku nevraviac o odbornej stranke kde by sme sa zastavili niekde v prvych troch triedach LSU /6 vynimkam :) /...mam rad ,, krasno,, a tu som ho v roznych podobach nachadzal...teraz sa len chodim hadat na y..tube s jebn
12.02.2009 - 10:04:54
easy
myslim luba romana nie luknara.
12.02.2009 - 10:04:02
easy
...a asi to tak budem robit nadalej. a budem si to rovnako ako doteraz vychutnavat.
12.02.2009 - 10:03:29
easy
veru, bol som na pokoj v dusi. trosku som zostal sklamany, ale vlastne ani nie tak prekvapeny. bezna slovenska poeticko - nie vela vravna snimka. skutocne pekna kamera, martin strba ja skratka si naozaj spica, ale mohol to byt skor dokumentarny film o slovensku. skutocne krasne obrazky. inak nijam velmi objavny sujet odhalujuci ... kurwa ... vlastne co odhluje? ludsku slabost? chlapstvo v uvodzovkach? hrdinstvo... ale ake? nad scenarom moc nepremyslali. ale obrazky to boli pjekne. a roman konecne hral sam seba. za to by mal dostat oskara. a co sa tyka bigbitakov? za seba hovorim, ze keby hrala isabelle v radiu, alebo mosad, bol by som stastny, aj koruny by sa zisli. ale keby hlrala tak ako hra ten skurveny desmod a spol, bolo by mi rovnako na grcanie...aj ked za prachy by som to mozno vydrzal. a pravda je ta, ze vacsina nasich skladieb, ale aj inych, skutocne nie su tie perly, z ktorych by sa mali stat hity typu v ciernej diere vsetko zmizlo. ja sam za seba: robil som to vsetko z lasky
10.02.2009 - 15:57:02
golem
bigbiťáci, chodíte do kina?

« novší článok - YES!
» starší článok - AMERICKÝ (DEPRESÍVNY) SEN

• vráť sa - články danej kategórie
(c) copyright'2005 EasyNET - all rights reserved - admin

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0