GALLYS | UNIVERSUM | BARASA
HLAVNÁ STRÁNKAFÓRUMREGISTRÁCIA
GOLEMISSIMO

PODSTRÁNKY
Bazár
BRATISLAVSKý NáREZ
CHAER
CHATEAU KRAKOVANY
EASYTRIPPER
ČERNá DíRA
GOLEMISSIMO
HALUŠKY
HUDBA JE MOJ ZIVOT
ISABELLE
KAUZA HORIZONT - B.M.G.
LIVE LIFE
MOJE MESTO
MOSAD
MYSB
NEVIDíš?
NEWS
NLD
NOVINET
O.B.D
OMARGALLERY
PAUL WEBER
TVORIVOSť Z BASY
UNIVERSUM
WATERCUT SRO
ZICAFFé
REKLAMA

.

Google

statistiky easynet


.

Google PageRank

Rank SK

.

vyhľadávanie:


prihláste sa:
Nie ste zaregistrovaný? Môžete tak urobiť tu.
25. VŠETKO JE INAK
( golemov rodokaps )

07.07.2008 - 09:52:09   1154 19 1 0

autor: golem
fotky: gettyimages


Nič už nebolo tak ako predtým. Shrek sa vyparil a jeho rodičia upadli do nevýslovného žiaľu. Zo všetkého vinili Fionu, aj im sa totiž doniesli správy o jej excesoch a hoci tomu spočiatku nemohli uveriť, nakoniec pod ťarchou vierohodných svedectiev kapitulovali. Jej obraz sa v ich očiach rozsypal ako krehká vázička pod okovanou bagandžou neúprosnej reality. Nikdy jej to neodpustili. Fiona ochorela a dostala vysoké horúčky. Blúznila vo veršoch a dokonca po rusky, vzdelaný profesor interny jej blúznenie identifikoval ako rozsiahle pasáže s Puškinovho Eugena Onegina. Chlácholil jej rodičov, že po vyzdravení môže nastúpiť rovno do Národného.

 

- Taký talent tu od čias Zity Furkovej nebol. Prisámvačku...- tvrdil v nemocničnom bufete cynickému patológovi, ktorý ale vedel svoje. Presne tomu, čo prednedávnom krotil bandu výrastkov s nič netušiacim spiacim pacientom na kolieskovej posteli.

 

- Len aby neskončila u mňa v mrazáku. – utrúsil sponad rozbabranej tresky v majonéze a prefajčene sa uchechtol.

 

- Nič jej z fyziologického hľadiska nie je. Upadla do hlbokej melanchólie. Niekedy tomu telo podľahne a správa sa ako transparent duše. Je na ňom napísané: Nechajte ma tak. Chcem sa iba ponoriť sa do svojho smútku ako kocka cukru do čiernej kávy, rozplynúť sa v ňom a stať sa jeho súčasťou. Naučím sa bolieť a bolesť chápať ako šaty, v ktorých defiluje radosť po vopred zrátané dni šťastia...

 

- Ale no tak... Nejako ste sa rozšupli v tom krasosmutnení. A vôbec. Taká krásna baba. Ja si ju pamätám. Bola tu s partičkou takých hajzlíkov pozrieť týpka, čo zhltol pripináčik. Asi tak pred pol rokom. Dobre si ju ja fixujem. Krásavica. Tú by som si zapitval onakvejším spôsobom...

 

 - Ale pán kolega... Kde ste nechali lekársku etiku? – ohradil sa so sotva badateľným prízvukom primár ozdobený literárnym menom a skvelou povesťou.

 

- To viete, od nás doktorov posledných vecí človeka sa priam očakáva istá miera zhovadilosti. My sme tí Frankensteinovia nemocníc, cynické monštrá neschopné súcitu, bez srdca a kúsku empatie, neschopní sa dojímať a uroniť slzu, jednoducho príšery. Myslíte si, že to so mnou nič nespravilo, keď mi auto prešlo jazvečíka?

 

Primár interny pozval patológa k sebe na kávu. Naplnil rýchlovarnú kanvicu, do horčičiakov nasypal smrteľnú dávku voňavej černe a kým voda zovrela, pustil na malej veži akúsi hudbu.

Chvíľu obaja mlčky počúvali. Mäkké tóny klarinetu splynuli s vôňou čerstvo zomletej kávy a akékoľvek slová by zničili to dočasné spojenie, ktoré oboch zasiahlo svojou mystickosťou.

 

- To je čo za muzičku? – spýtal sa chlipkajúc svojho smrťáka pán mrazákov, ako ho volali dementi sanitári a on ich to nemohol odnaučiť ani pod vyhrážkou, že im nedovolí chladiť si za parných dní svoje pivká u nebožtíkov.

 

- Páči?

 

- Čo ja viem? Pre mňa patrí klarinet skôr do dixielandu, než do klasiky. Ale dostalo ma to. Máte obal? Hm... Ruská nahrávka. Ten label poznám. Som postihnutý audiofilstvom, tolerovanou úchylkou, ktorú mi ako starému mládencovi žiadna ženská nemôže chválabohu zakázať a tak si veselo míňam svoje bubáky na všakovaké elektrónkové príšery, káble, búdy a samozrejme more diskov...

 

Do ordinácie vošla sestrička.

 

- Pán doktor, tá mladá sa práve prebrala. Chce s Vami hovoriť.

 

Primár prikývol a vstal.

 

- Pokojne si dopite kafčo a dopočúvajte ten opus, apropos - v druhej vete je nádherná kadencia... – utrúsil na odchode a nečujne za sebou zavrel dvere.

 

Fiona sedela na posteli. Rozpustené vlasy jej splývali na ramená a jej pohľad prezrádzal zmätenosť.

 

- Dobrý deň, som doktor Puškin, Váš lekár. Ste v dobrých rukách a Váš stav je nateraz uspokojivý. Nemusíte sa ničoho obávať.

 

- Operovali ste ma?

 

- Ó, to nie. – usmial sa na ňu tak povzbudivo, ako len vedel. – Mali ste vysoké horúčky a keďže všetky vyšetrenia dopadli negatívne, teda dobre,- dodal rýchlo – pozrela sa na Vás naša pani psychiastrička...

 

- Som mešuge?

 

Puškin sa zasmial. Takým tým srdečným lekárskym smiechom, z ktorého ale paradoxne všetkým pacientom behá mráz po chrbte.

 

- Myslíte cvok? – snažil sa to ešte viac odľahčiť, ale ticho, čo nasledovalo, bolo priveľmi ťaživé a veľavravné.

 

- Upadli ste do nezvyčajne hlbokej a desivej melanchólie. Ja sám so sa s takýmto výrazným prípadom vo svojej praxi ešte nestretol. Obludne hlboká a tmavá priepasť. Musela to spôsobiť nezvyčajne intenzívna trauma.

 

Intuitívne vycítil, že si môže dovoliť hovoriť s ňou na rovinu.

 

Klasla na vankúš a bezfarebným hlasom sotva počuteľne povedala:

 

- Stratil sa Shrek...

 

- Ten z filmu? – spýtal sa lekár žartovne a zazubil sa ako somár.

 

- Áno. Kúpila som si lístky na všetky predstavenia v Auparku a prehovárala ho, aby neveril tej potvore, čo sa vydáva za mňa. Ľudia si najskôr mysleli, že som pomätená. Ale mne to bolo fuk. Hučala som si svoje. Ale on ma nepočúval. Je na smrť urazený. Dopustila som sa nejakých chýb a on to nerozchodil. Pochopil to tak, akože som zahodila jeho lásku, ale veď telo je len oblečko, čo sa vám zapáčilo ešte dávno predtým, než ho ušili...

 

- Pekne povedané.

 

Fiona bezducho prikývla.

 

- Povedzte mi o ňom ešte niečo. Čokoľvek.

 

Na chvíľu zaváhala. Kto je tento človek, čo sa šprtá v ich životoch? Napokon sa odhodlala.

 

- Tak dobre... My sme spolužiaci z konzervy. On je klarinetista a ja študujem klavír. Chodíme spolu v podstate od detstva, v poslednej dobe sa však veci nepochopiteľne zvrtli a vymkli sa nám z rúk. Skrátka sme to nemali pod kontrolou. On sa zbláznil a prestal jesť, ja som sa pekne krásne skurvila...

 

Doktor zodvihol obočie.

 

- Toľká sebakritika...

 

- Skurvila som sa jak nejaká špinavá suka a každou ďalšou blbou šukačkou s ďalším nadržaným dementom vo mne rástol nevýslovný pôžitok z akéhosi diabolského pudenia ublížiť mu, vyhnať ho z kruhu von, spôsobiť, aby sa načisto pomiatol a stratil z tej lásky rozum. Ako keď snajper, čo si ho najmú, strelí svoj objekt guľkou dum-dum do brucha a spôsobí jej dlhé bolestivé umieranie. Rozumiete?

 

Doktor chápavo prikývol.

 

- Ale on zmizol úplne. Sníva sa mi, že sme spolu na mieste a v čase, ktoré nie sú tu a teraz. Chápete tomu?

 

- Chápem to. Rozumiem tomu a chcem Vás uistiť, že sú to bežné horúčkové halucinácie a všetko sa dá časom do poriadku. Vaše teploty poklesli natoľko, že Vás môžem s pokojným srdcom od zajtra zveriť do opatery kolegyne Brázdovej.

 

- Tej cvokárky?

 

- Nehovorte jej tak, aspoň nie pred ňou a jej personálom. Má koprívku na Woodyho Allena.- usmial sa Puškin a zamával na rozlúčku.

 

Cez chodbu začula Fiona nejakú hudbu, spočiatku rozmazanú akustikou úzkeho dlhého priestoru a napadlo ju, že asi takto nejako si Mahler predstavoval zvuk svojich nebeských orchestrov hrajúcich v skrytosti bočných priestorov. Nepoznala tú skladbu. Predsa jej však pocitovo pripomínala žiarivé chvíľky šťastia, nelogicky premiešané s bolesťou a smútkom v nepochopiteľný celok, kde na ničom nezáležalo, hore splývalo s dolu a vľavo s pravo - ba čo viac – realita mala nekonečné množstvo dimenzií, minulosť išla na karneval v škraboške budúcnosti a prítomnosť vrastala do tanečného parketu. 

 

Fiona zavrela oči. Jej popraskané suché pery sa spočiatku naprázdno pohli, aby vzápätí sotva počuteľne prehovorili:

 

- Ja píšem Vám list...

 

A diabolská hudba sa linula nemocnicou ako lepkavá hmla. Vietor vonku rozvíril pouličné smeti a vyniesol do výšky okien roztrhanú špinavú igelitku, ktorá v rytme tej smutnej sentimentálnej poézie tancovala svoj prízračný tanec, ako vystrihnutý z Americkej krásy.

 NA PRIDAVANIE KOMENTAROV
MUSIS BYT PRIHLASENY ! - vpravo hore

26.09.2008 - 13:05:14
golem
myslim ze to sa da lahko splnit napriec socialnym spektrom. pokial sa uplatnuje len ritualny kupel mikve (micva) a prislovecna setrnost (voda je draha), potom moze posmrdkavat aj relativne solidne zazobany alter kaker ;)
24.09.2008 - 20:14:25
easy
iba ak by smrdel.
24.09.2008 - 13:09:32
golem
keby som k vam prisiel tak na tyzden a priviedol so sebou este nejakeho snorera na stravu?
18.09.2008 - 21:11:29
easy
najdeme novu prilezitost.
18.09.2008 - 20:57:34
deecee
ano...:)
18.09.2008 - 13:05:42
golem
skooooooooda, ze sme chybali. je nam s vami very fine
17.09.2008 - 07:27:38
easy
igen. bolo to fajn.
16.09.2008 - 21:42:52
golem
ako prebiehala tvoja narodeninova zurka? gulyas bo nagyom jo?
28.08.2008 - 15:00:03
golem
si sa bavil? este vacsia by bola, keby si srandoval aj ty ;)
21.08.2008 - 20:59:07
easy
vcera to bola nagy sranda.
21.08.2008 - 20:58:38
easy
dockaj casu ako just-in klasu
21.08.2008 - 19:50:28
golem
no, vcera by to slo, ale este asi nedozrel cas
18.08.2008 - 09:38:19
easy
ha, uz je po vikende.
15.08.2008 - 20:59:15
golem
zeby tento vikend?
19.07.2008 - 10:12:30
easy
posielam ti bozk od muza. :)
18.07.2008 - 12:01:44
golem
je to kazdopadne inspirativne, ale na napisanie dalsieho dielu treba kopnutie ci bozk od muzy, dobry rozmar a chut pobavit v prvom rade sam seba. hadam to pride v rozumnom case ;)
18.07.2008 - 08:05:19
easy
uz sa blizi dvojstovka...!
14.07.2008 - 10:36:20
golem
dla tvojej lubovole ;)
11.07.2008 - 18:14:48
easy
tak kedy zacneme to nahravanie???

» starší článok - 24. Nerovný pár

• vráť sa - články danej kategórie
(c) copyright'2005 EasyNET - all rights reserved - admin

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0